Chelmsford Hockey Club logo
Home | Sign In/Register | Directions | Latest News | Fixtures | Training | Summer League

EH ClubsFirst Logo sports england logo chelmsford council logo england hockey logo

You are in: Home >> Juniors

Junior Awards

Shortcuts:
Under 7s
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2009/10 not awarded not awarded Mollie Tuff
2008/09 Fiona Neave Girls: Charlotte Flemming
Boys: Joel Pollington
Leon Roelleke
2007/08 Leon Roelleke Girls: Nancy Hebron
Boys: William Cooper
Thomas Gore
2006/07 Matthew Branch Girls: Nicole Hull
Boys: Matthew Ross
Theo Wheadon
2005/06 William Cooper Girls: Alex Halfhide
Boys: Matthew Morley-Jacob
Antonia Kitchiner
2004/05 Hannah Clark Girls: Katie Steel
Boys: Matthew Cooper
Archie Hall
2003/04 Christopher Mayes Michael de Mello Alex Rumbold

Under 8s
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2013/14 not awarded Girls: Vera Gavrisheva
Boys: Cameron Waite
Austin Bird
2012/13 TBC TBC TBC
2011/12 TBC TBC TBC
2010/11 Arthur and Willem Owens Anne-Louise Macaskill Holly Dods

Under 9s
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2009/10 Jamie Carol Girls: Zaynah Rehman
Boys: Tom Gore
Hannah Watson
2008/09 Nicole Hull Girls: Charlotte Ellmore
Boys: Matthew Branch
Alexandra Jellicoe
2007/08 Sarah Benson Girls: Georgina Stevens
Boys: David Gore
Michael Godwin
2006/07 Francesca Moore Girls: Isabella Minks
Boys: Matthew Cooper
Imogen Hewing-Powell
2005/06 Alex Rumbold Girls: Ella Rumbold
Boys: Connor Joyce
Ellie Stockwell
2004/05 Thomas Edwards Girls: Harriet Balding
Boys: C J Mayes
George Halls
2003/04 Girls: Natasha Playell
Boys: James Seager
Girls: Bronwyn Hoskins-Davies
Boys: Alex Mayes
Girls: Beth Speakman
Boys: Thomas Edwards
2002/03 Girls: Natasha Playell
Boys: James Gall
Girls: Emily Acorn
Boys: Ben McFadzean
Girls: Olive Ball
Boys: Oliver Headon
2001/02 Girls: Katherine Roberts
Boys: Jonathan Gall
Girls: Jocasta Staines
Boys: James Gall
Girls: Twinkie Jones
Boys: Alan Paddon
2000/01 Girls: Kate Maxey
Boys: Elliot Ball
Girls: Kate Johnston
Boys: Jonathan Gall
Girls: Katie Roberts
Boys: Nick Horne
1999/2000 Girls: Hannah Maxey
Boys: Adam Carter
Girls: Helena Roberts
Boys: Alastair Lennox
Girls: Twinkie Jones
Boys: Connor Bigland
1998/99 Girls: Katie Smith
Boys: Richard Nourse
Girls: Kerry Fisher
Boys: Matthew Standen
Girls: Grace Cole
Boys: William Hodge
1997/98 Girls: Antonia Speakman
Boys: Richard Nourse
Girls: Ruth Astle
Boys: Frankie Clough
1996/97
1995/96 Girls: Megan Scannell
Boys: Robert Foster
Girls: Amanda Smith
Boys: Matthew Nicks
1994/95 Boys: Matthew Nicks Girls: Sarah Bolton
Boys: Jamie Webber
1993/94
1992/93 Oliver Darke Rory Feldman

Under 10 Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 Tom Steingold Matthew Gilbert Toby Mountford Denis Van der Werff
2012/13 TBC TBC TBC
2011/12 TBC TBC TBC
2010/11 Theo Wheadon Justin Ross not awarded

Under 10 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 Olivia Copeland Emma Robinson Hannah Richards Isabel Scott
2012/13 TBC TBC TBC TBC
2011/12 Fiona Neave Samantha Whetstone Megan Gayler Katie Barber
2010/11 Lucy Wilde Lily Moore Annie Steingold

Under 11 Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2009/10 Michael Godwin Matthew Ross David Gore
2008/09 Stephan Harrison David Gore Matthew Cooper
2007/08 Alex Rumbold James Poulton C J Mayes
2006/07 C J Mayes Casper Everett Andrew Court
2005/06 Oliver Headon Marcus Joyce Daniel Thomas
2004/05 Ollie Lane Josh Clarke Alex Mayes
2003/04 Alastair Lennox Jack Joslin Alan Paddon
2002/03 Jonathan Gall Elliot Ball Scott Smith
2001/02 Chris Burle Nick Horne Joe de Mello
2000/01 Jonathan Gall Joe de Mello William Hodge
1999/2000 Jack Knight
Jack Moss
Jonathan Hennessey Andrew Kirkby
1998/99 Chris Prowting Thomas Feltwell Andrew Fox
1997/98 Robert Foster Patrick Fisher
1996/97
1995/96 Andrew Nourse Christopher Thoung
1994/95 Patrick Howeson Christopher Struthers
1993/94
1992/93 David Heard Philip Goode

Under 11 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2009/10 Elona Woodford Phoebe Burns Alex Went
2008/09 Bethany Hawkins Jemima Mann Imogen Hewing-Powell
2007/08 Bea Stone Daisy Masterson Anna Lane
2006/07 Kat Seager Alice O’Connor Katie Ockenden-Evans
2005/06 Abigail Ashford Grace Richards Katherine Lee
Nadia Wheadon
2004/05 Imogen Hargreaves Adrienne Devonish Clarissa Price
2003/04 Twinkie Jones Eleanor Grainger
Stephanie Carter
Jocasta Staines
2002/03 Kate Maxey Megan Millburn Georgina Bojarski
2001/02 Kate Maxey Harriett Price Belinda Peacock
2000/01 Charlotte Roberts Sarah Eager
Louise Patterson
Jennifer Allen
1999/2000 Phillipa Malicka Abby Wright
Louise Patterson
Charlotte Turner
1998/99
1997/98 Megan Scannell Emma Byrne
1996/97
1995/96 Jenny Malicka Rebecca Bailey
1994/95 Melanie Burrow Natalie Waspe
1993/94
1992/93 Julie Hunter Nicola Sutton

Under 12 Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 not awarded Aaron Tyler Aryan Sharma Tom Ebden
2012/13 TBC TBC TBC TBC
2011/12 TBC TBC TBC TBC
2010/11 Theo Wheadon Henry Darcy-Smith William Cooper

Under 12 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 Development: Mollie Tuff
Academy: Fiona Neave
Development: Juliette Skilling
Academy: Natasha Farrow
Development: Kimaya Naidoo
Academy: Karathia King
Development: Izzy Lander
Academy: Katie Barber
2012/13 TBC TBC TBC
2011/12 TBC TBC TBC
2010/11 Elona Woodford Dolores Eagle Charlotte Ellmore

Under 13 Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2009/10 CJ Mayes Steven Harrison Alex Rumbold
2008/09 Alex Rumbold Tyler Mari George Halls
2007/08 Oliver Headon Harry Pratt Daniel Thomas
James Ruff
Alex Mayes
2006/07 Rob Nichol David de Lima Harry Smith
Daniel Thomas
2005/06 Matthew Lewis Simon Bird Alan Paddon
2004/05 Matthew Lewis Ed Luke Elliot Ball
Scott Smith
2003/04 Elliot Ball Jack Mallet-Vickers Scott Smith
2002/03 Andrew Kirkby Joe de Mello Charles Hunt
2001/02 James Stock David Bolton Sam Eastoe
2000/01 Chris Prowting Philip Hunt Ed Thorogood
1999/2000 Chris Prowting Andrew Brownlie William Stock
1998/99 Peter de Giorgio-Miller
1997/98 Thomas Hodges Philip Mumford
1996/97
1995/96 Oliver Darke Tristan Armstrong
Jordan Lau
1994/95 Adam Hunter Matthew Hurford
1993/94
1992/93 David Evans Robert Wallbank

Under 13 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2009/10 Anna Lane Ruth Alderton Sarah Kennedy
2008/09 Madeline Smith Ellen Ronn Daisy Masterson
2007/08 Emma Johnstone Katie Cheung Beth Speakman
2006/07 Kirsty Connor Ella Alderton Natasha Playell
2005/06 Jenny Spindler Georgia Herron Rosie Patterson
2004/05 Kate Maxey Charlotte Crisp Fiona Farrington
2003/04 Meredith Wilsher Natalie Davis Georgina Bojarski
2002/03 Louise Patterson Sophie Stock Laura Hunt
2001/02 Rush Astle Natalie Ring Emma Lennox
2000/01 Sophie Maxey Laura Appleby Bryony Wise
1999/2000 Julia Butterworth Sarah Dewar Sophie Doe
1998/99 Laura Stonebank
Emma Stephenson
Sarah Bolton The Team!
1997/98 Hannah Maxey Natalie Gilder
1996/97
1995/96 Nicola Wood Kirsty Scott
1994/95 Natalie Wybrow Claire Noakes
1993/94
1992/93 Marie Arber Lindsay Fox

Under 14 Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 Charlie Robinson Cameron Grant Adam Mountford Matt Branch
2012/13 TBC TBC TBC
2011/12 TBC TBC TBC
2010/11 Andrew Court Connor Joyce Oliver Burns
...
2006/07 Ollie Lane Charles Oliver Matt Lewis
2005/06 Scott Smith Martin Lee Joe Chitty
2004/05 Patrick Croot Joe de Mello Ryan Nicks
2003/04 Jack Moss Richard Carter Tom Bullen
2002/03
2001/02 Andrew Brownlie Marc Dowling Michael Freeman
2000/01 Duncan Feldman Alex Gibson Michael Freeman
1999/2000
1998/99
1997/98 Ollie Darke Steven Green
1996/97
1995/96 Adam Hunter Ben Wallace
1994/95 Martin King Robert Wallbank
1993/94
1992/93 Tom Randall David Hunter

Under 14 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 Development: Tara Durkan
Academy: Lucy Wilde
Development: Sophie Bolwell-Davies
Academy: Georgina Hodgkins-Brown
Development: Connie Kitchiner
Academy: Annie Steingold
Development: Claudia Topel
Academy: Grace Stubbings
2012/13 TBC TBC TBC
2011/12 TBC TBC TBC
2010/11 Kate Rockliff Sarah Kennedy Ellie Smith
...
1997/98 Kirsty Scott Rosie Grimshaw
1996/97
1995/96 Vicky Hutley Jo Scott
1994/95 Marie Arber
Laura Thom
Kate Franklin
1993/94
1992/93 Louise Arber Kate Girling

Under 15 Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
1999/2000 Philip Mumford Robert Hartley Martin Amundsen
1998/99 Oliver Darke Peter Llewellyn Tom Hodges
1997/98 David Carter Andrew Foster
1996/97
1995/96 Martin King Robert Wallbank
1994/95 Martin King Robert Wallbank

Under 15 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award
2007/08 Katie Roberts Stephanie Agar Georgia Herron
2006/07 Chelsey Claridge Jessica Langley U15G ‘A’ Team
2005/06 Helena Roberts Georgia Stevens Naomi Willey
India Cooper
2004/05 Helen Fagg Helena Roberts Kerry Fisher
2003/04 Louise Patterson Jennifer Tully Phillipa Malicka
2002/03 Julia Butterworth Sarah Sturgeon Joanne Eager
2001/02 Sophie Doe Sophie Maxey
Emma Gibbins
Georgina Speakman
2000/01 Sarah Dewar Georgina Speakman Grace Reeman
1999/2000 Natalie Gilder Kerry Sutton Jenny Malicka
1998/99 Kirsty Scott Natalie Waspe Zoe Cranleigh
1997/98
1996/97
1995/96 Kirsty Edmonds
1994/95 Gail Hanson Anne Feltwell

Under 16 Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2010/11 Connor Joyce Alex Rumbold Tyler Mari Alex Mayes
2009/10 Ben Sully Alex Rumbold Harry Smith CJ Mayes
2008/09
2007/08 Sam Rayner Simon Bird Scott Smith
2006/07 Patrick Croot Jack Mallet-Vickers Joe de Mello
2005/06 Frank Clough Tom Bullen Jack Mallet-Vickers
2004/05 James Stock Richard Nourse Dan Williams
2003/04
2002/03
2001/02
2000/01
1999/2000 Rory Feldman Peter Llewellyn Nick Bastian
1998/99
1997/98
1996/97
1995/96
1994/95 David Hunter Neil Ashford
1993/94
1992/93 David Binns Alex Ward-Booth

Under 16 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 Nicole Benfield Anna Moseley Antonia Kitchiner Natasha May
2012/13 TBC TBC TBC TBC
2011/12 Zoe Abulzahab Nicola Rhodes Alison Aspinall Georgia Goodridge
2010/11 Hattie Holmes Maddie Smith Emma Johnston Maddy Newlyn
2009/10 Prudence Jones Ellen Ronn Adrienne Devonish Jessica Jellicoe
...
1997/98 Sophie Mckenna Sarah Wilcox
1996/97
1995/96 Sarah Suttton
1994/95 Jennifer Goddard Jane Clark
1993/94
1992/93 Emma King Vicki Glenister

Under 18 / Senior Boys
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2011/12 TBC TBC TBC TBC
2010/11 Hugh Fillingham Charles Oliver Josh Clark Simon Bird
2009/10 Sam Rayner Ben Parker Mike Pipe Simon Bird
2008/09
2007/08 David Bolton Adam Carter Gerard Wiley
2006/07 Richard Nourse n/a Tommy Ing
2005/06 Andy Fox Tim Fox Phil Hunt
Ed Thorogood
2004/05 Andy Fox George Mann Ed Thorogood
2003/04 Andy Fox Sam Eastoe Phil Hunt
2002/03 William Stock David Matthews Daniel Williams
2001/02 Royce Waters Andrew Nourse Peter Devereux
2000/01 Rory Feldman Simon Fairclough Philip Goode
1999/2000 Robert Fordham Gavin Spencer Ben Wallace
1998/99 Philip Wilkinson Duncan Buckmaster
Matthew Fletcher
Andrew Foster
1997/98 Adam Hunter Matthew Fletcher
1996/97
1995/96 Adam Hunter Matthew Fletcher

Under 18 Girls
Year Players' Player Most Improved Player (Dewar) Sportsmanship Award Coaches Award
2013/14 not awarded not awarded not awarded not awarded
2012/13 TBC TBC TBC TBC
2011/12 TBC TBC TBC TBC
2010/11 Bethan Gregory Martha Jenkinson Olivia Ball Georgia Herron
2009/10 Jess Ecott Rosie Patterson Jenny Elias Harriet Price
2008/09
2007/08 Becky McGuiness Poppy Church Kathryn Ecott
2006/07 Helen Fagg Claudia Sidoli Toni Speakman
2005/06 Helen Fagg Sophie Maxey Laura Appleby
Emma Gibbins
2004/05 Sarah Bolton Sophie Maxey George Speakman
2003/04 Becky Bailey Hannah Maxey Sarah Dewar
2002/03 Sarah Bolton Georgina Speakman Catherine Russell
2001/02 Laura Jones Sarah Ponting Natalie Melvin
2000/01 Crystal Hawkins Hannah Maxey Tizzy Thorogood
1999/2000 Sarah Wilcox
Laura Jones
Kirsty Scott Sarah Sutton
1998/99 Jo Scott
Laura Jones
Jo Scott Rachel Buckmaster
1997/98 Jo Scott Sarah Sutton

Partner of the Page

Brockmans Travel

Brockmans Travel logo

Chelmsford Hockey Club is proud to be sponsored by:

Charltons

Charltons logo

Website

Edmund Carr Chartered Accountants

Edmund Carr Chartered Accountants logo

Website

Inter Sport

Inter Sport logo

Website

For further information about sponsorship please visit our sponsor's page.